01 December 2020

Dużo ciepła z Iskierki - Na co wydano środki z zeszłorocznej akcji charytatywnej

Dużo ciepła z Iskierki - Na co wydano środki z zeszłorocznej akcji charytatywnej

Od początku istnienia konkursu i Gali Eurobuild Awards towarzyszy im akcja charytatywna, która rokrocznie przynosi bogate plony. Swój wkład mają w to zarówno osoby indywidualne (czyli goście gali), jak i firmy, które licytują wystawione na sprzedaż przedmioty. Również co roku raportujemy naszym Czytelnikom, jak i w jaki sposób są wykorzystywane zebrane środki finansowe.

Nie od dziś wiadomo, że działania pomocowe są skuteczne, jeśli prowadzi się je długofalowo i cyklicznie. A wieloletnim beneficjentem akcji organizowanej w ramach Eurobuild Awards jest Fundacja Iskierka. Na co dzień szeregiem działań wspiera ona dzieci dotknięte chorobami onkologicznymi, ułatwiając ich codzienną walkę oraz dając nadzieję na lepsze jutro. A my mamy poczucie, że dzięki ścisłej współpracy z fundacją realnie wpływamy na poprawę komfortu życia małych pacjentów.

Rzetelnie i przyjaźnie

Jednym z realizowanych (i bardzo ambitnych) projektów fundacji jest portal „Onkorodzice.pl – bo wiedza pomaga”, którego premiera została zaplanowana na luty 2021 roku. Na ten cel przeznaczono 80 tys. zł z kwoty uzyskanej podczas Gali Eurobuild Awards w grudniu 2019 roku. Dotacja pomoże dokończyć prace oraz rozbudować portal, który tworzą rodzice dzieci chorych onkologicznie przy współpracy lekarzy oraz specjalistów z wielu dziedzin. Serwis adresowany jest szczególnie do rodzin, w których dziecko choruje na nowotwór, poszukujących aktualnych informacji z obszaru onkologii dziecięcej oraz dziedzin ściśle z nią powiązanych (np. dietetyki, fizjoterapii czy psychologii). Portal wspiera również dorosłych, którzy przeszli leczenie onkologiczne w dzieciństwie. Serwis powstał z inicjatywy środowiska medycznego, Fundacji Iskierka oraz firm technologicznych 3Soft i Netology. Partnerem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, a rezultatem tej współpracy – obszerna, rzetelna baza wiedzy na temat nowotworów dziecięcych, z której mogą korzystać zarówno bliscy chorujących dzieci, jak i środowisko medyczne. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” Strategmed III NCBR.

– Podczas choroby nowotworowej dziecka rodzice wkraczają w nieznany świat, który próbują zrozumieć, jednak ogrom informacji dostępny w sieci powoduje dezorientację. Dodatkową trudnością jest język medyczny i terminologia, które często utrudniają przyswajanie wiedzy ze specjalistycznych publikacji. Staramy się pomóc rodzicom dotrzeć do rzetelnej i sprawdzonej wiedzy, ułatwić wymianę doświadczeń z innymi rodzicami znajdującymi się w podobnej sytuacji oraz dać wsparcie w wielu obszarach w przystępnej formie – przekonuje Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji Iskierka.

Z portalu można dowiedzieć się między innymi, jak rozpoznać niepokojące objawy, jakie są rodzaje nowotworów u dzieci, na czym polega diagnostyka i leczenie choroby nowotworowej, gdzie szukać pomocy, jak dobierać dietę czy jak wygląda życie po leczeniu. Jest tu także słowniczek fachowych terminów. Zawartość portalu została podzielona na pięć rozdziałów: Nowotwory u dzieci, Diagnoza i leczenie, Wsparcie dla rodzin, Dieta i opieka, Po leczeniu.

Jasny obraz na wagę życia

Kolejna część kwoty pozyskanej podczas ubiegłorocznej zbiórki, 60 tys. zł, pomoże dofinansować zakup nowego aparatu USG dla pracowni diagnostyki Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Lekarze Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w tym szpitalu coraz częściej zgłaszali niedostateczną jakość obrazów uzyskiwanych z posiadanych przez szpital aparatów USG, z tego względu dyrekcja szpitala zwróciła się do fundacji z prośbą o pomoc w zebraniu środków na zakup nowego, wysokiej klasy urządzenia. Z aparatu, którego koszt wynosi 300-400 tys. zł, będą korzystać wszyscy pacjenci szpitala, a więc zakup posłuży wielu mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia. W inicjatywę zebrania środków włączył się także Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, organizując bal charytatywny.

– Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób i podmiotów udało się zebrać potrzebną kwotę. Obecnie trwa procedura przetargowa i jak tylko zostanie wyłoniony dostawca, poinformujemy o ostatecznej cenie zakupu, a także o pełnej nazwie i specyfikacji technicznej urządzenia. Przekazanie aparatu szpitalowi zaplanowane jest na połowę grudnia, co zbiegnie się z zakończeniem prac remontowych w pracowni diagnostyki, które również są realizowane przez Fundację Iskierka – zapewnia prezes fundacji.

Akcje społeczne i charytatywne uczą nas dostrzegać, że wokół nas są ludzie, którzy mają takie same potrzeby, ale mniejsze możliwości, aby je realizować. Warto ich wspierać, co – dzięki wielu darczyńcom z branży nieruchomości – czynimy od lat. Pomocą służy m.in. firma Vastint, która kolejny raz zaangażowała się w zbiórkę i została tegorocznym Partnerem Akcji Charytatywnej. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tę życzliwość i zachęcamy wszystkich naszych Czytelników do udziału w kolejnej licytacji i zbiórce pieniędzy podczas Gali Eurobuild Awards, którą jesteśmy zmuszeni przenieść na wiosnę przyszłego roku. Wierzymy, że za kilka miesięcy ponownie spotkamy się w odświętnej atmosferze, by czynić dobro.