01 December 2020

Dużo ciepła z Iskierki - Na co wydano środki z zeszłorocznej akcji charytatywnej

Dużo ciepła z Iskierki - Na co wydano środki z zeszłorocznej akcji charytatywnej

Od początku istnienia konkursu i Gali Eurobuild Awards towarzyszy im akcja charytatywna, która rokrocznie przynosi bogate plony. Swój wkład mają w to zarówno osoby indywidualne (czyli goście gali), jak i firmy, które licytują wystawione na sprzedaż przedmioty. Również co roku raportujemy naszym Czytelnikom, jak i w jaki sposób są wykorzystywane zebrane środki finansowe.

Nie od dziś wiadomo, że działania pomocowe są skuteczne, jeśli prowadzi się je długofalowo i cyklicznie. A wieloletnim beneficjentem akcji organizowanej w ramach Eurobuild Awards jest Fundacja Iskierka. Na co dzień szeregiem działań wspiera ona dzieci dotknięte chorobami onkologicznymi, ułatwiając ich codzienną walkę oraz dając nadzieję na lepsze jutro. A my mamy poczucie, że dzięki ścisłej współpracy z fundacją realnie wpływamy na poprawę komfortu życia małych pacjentów.

Rzetelnie i przyjaźnie

Jednym z realizowanych (i bardzo ambitnych) projektów fundacji jest portal „Onkorodzice.pl – bo wiedza pomaga”, którego premiera została zaplanowana na luty 2021 roku. Na ten cel przeznaczono 80 tys. zł z kwoty uzyskanej podczas Gali Eurobuild Awards w grudniu 2019 roku. Dotacja pomoże dokończyć prace oraz rozbudować portal, który tworzą rodzice dzieci chorych onkologicznie przy współpracy lekarzy oraz specjalistów z wielu dziedzin. Serwis adresowany jest szczególnie do rodzin, w których dziecko choruje na nowotwór, poszukujących aktualnych informacji z obszaru onkologii dziecięcej oraz dziedzin ściśle z nią powiązanych (np. dietetyki, fizjoterapii czy psychologii). Portal wspiera również dorosłych, którzy przeszli leczenie onkologiczne w dzieciństwie. Serwis powstał z inicjatywy środowiska medycznego, Fundacji Iskierka oraz firm technologicznych 3Soft i Netology. Partnerem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, a rezultatem tej współpracy – obszerna, rzetelna baza wiedzy na temat nowotworów dziecięcych, z której mogą korzystać zarówno bliscy chorujących dzieci, jak i środowisko medyczne. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” Strategmed III NCBR.

– Podczas choroby nowotworowej dziecka rodzice wkraczają w nieznany świat, który próbują zrozumieć, jednak ogrom informacji dostępny w sieci powoduje dezorientację. Dodatkową trudnością jest język medyczny i terminologia, które często utrudniają przyswajanie wiedzy ze specjalistycznych publikacji. Staramy się pomóc rodzicom dotrzeć do rzetelnej i sprawdzonej wiedzy, ułatwić wymianę doświadczeń z innymi rodzicami znajdującymi się w podobnej sytuacji oraz dać wsparcie w wielu obszarach w przystępnej formie – przekonuje Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji Iskierka.

Z portalu można dowiedzieć się między innymi, jak rozpoznać niepokojące objawy, jakie są rodzaje nowotworów u dzieci, na czym polega diagnostyka i leczenie choroby nowotworowej, gdzie szukać pomocy, jak dobierać dietę czy jak wygląda życie po leczeniu. Jest tu także słowniczek fachowych terminów. Zawartość portalu została podzielona na pięć rozdziałów: Nowotwory u dzieci, Diagnoza i leczenie, Wsparcie dla rodzin, Dieta i opieka, Po leczeniu.

Jasny obraz na wagę życia

Kolejna część kwoty pozyskanej podczas ubiegłorocznej zbiórki, 60 tys. zł, pomoże dofinansować zakup nowego aparatu USG dla pracowni diagnostyki Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Lekarze Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w tym szpitalu coraz częściej zgłaszali niedostateczną jakość obrazów uzyskiwanych z posiadanych przez szpital aparatów USG, z tego względu dyrekcja szpitala zwróciła się do fundacji z prośbą o pomoc w zebraniu środków na zakup nowego, wysokiej klasy urządzenia. Z aparatu, którego koszt wynosi 300-400 tys. zł, będą korzystać wszyscy pacjenci szpitala, a więc zakup posłuży wielu mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia. W inicjatywę zebrania środków włączył się także Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, organizując bal charytatywny.

– Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób i podmiotów udało się zebrać potrzebną kwotę. Obecnie trwa procedura przetargowa i jak tylko zostanie wyłoniony dostawca, poinformujemy o ostatecznej cenie zakupu, a także o pełnej nazwie i specyfikacji technicznej urządzenia. Przekazanie aparatu szpitalowi zaplanowane jest na połowę grudnia, co zbiegnie się z zakończeniem prac remontowych w pracowni diagnostyki, które również są realizowane przez Fundację Iskierka – zapewnia prezes fundacji.

Akcje społeczne i charytatywne uczą nas dostrzegać, że wokół nas są ludzie, którzy mają takie same potrzeby, ale mniejsze możliwości, aby je realizować. Warto ich wspierać, co – dzięki wielu darczyńcom z branży nieruchomości – czynimy od lat. Pomocą służy m.in. firma Vastint, która kolejny raz zaangażowała się w zbiórkę i została tegorocznym Partnerem Akcji Charytatywnej. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tę życzliwość i zachęcamy wszystkich naszych Czytelników do udziału w kolejnej licytacji i zbiórce pieniędzy podczas Gali Eurobuild Awards, którą jesteśmy zmuszeni przenieść na wiosnę przyszłego roku. Wierzymy, że za kilka miesięcy ponownie spotkamy się w odświętnej atmosferze, by czynić dobro.

06
September
2021

The safety of our guests is our top priority!

The Eurobuild Awards, regrettably,had to be put on hold for some time, but we are now clearly finally approaching the 11th awards ceremony, which will take place in its traditional ... more